Jak wycenić stworzenie sklepu dla klienta?

Tworzenie sklepów internetowych to zadanie, które zajmuje od kilku dni, przez kilka tygodni, a nawet do kilku miesięcy, gdy zlecenie obejmuje uruchomienie dość skomplikowanego sklepu charakteryzującego się ogromną ilością produktów, kategorii i funkcjonalności. Wiele firm ma problemy z odpowiednią wyceną realizacji tego zadania, bowiem z jednej strony nie chcą one przerazić klienta zbyt wysoką kwotą, a z drugiej strony chcą uzależnić ją od nakładów pracy, jakie będą musieli włożyć realizując cały projekt.

Wycena stworzenia sklepu może okazać się zdecydowanie niższa w przypadku niewielkiej firmy bądź po prostu jednoosobowej działalności gospodarczej. Wówczas w grę wchodzi mniej kosztów, a klient może cieszyć się zdecydowanie bardziej indywidualnym podejściem do realizacji sklepu, którego stanie się właścicielem. W grę zawsze wchodzą podstawowe koszty, do których zaliczyć należy wykupienie domeny internetowej pod sklepy internetowe, która kosztuje uśredniając 50-60 złotych rocznie. Kolejny koszt to konieczność posiadania własnego serwera, na którym będzie działał sklep. Niewielki sklep może bezawaryjnie działać na serwerze za 100-200 złotych rocznie, a wraz ze wzrostem zainteresowania naszą ofertą możemy po prostu zmienić serwer na mocniejszy. Duże znaczenie dla ostatecznej kwoty, na jaką wycenione zostanie wykonanie sklepu ma fakt, na zastosowanie jakiego oprogramowania się zdecydujemy. Niektóre platformy pozwalające na prowadzenie sklepu internetowego są darmowe, natomiast inne wymagają uiszczenia odpowiedniej płatności, która może zostać wniesiona jednorazowo lub co miesiąc. Na ostateczną cenę wpływa także koszt projektu graficznego, jaki wykona właśnie dla nas firma.

Stopień skomplikowania projektu graficznego ma spory wpływ na jego cenę, aczkolwiek nie powinniśmy z niego rezygnować, ponieważ pozostawienie sklepu z domyślnym szablonem byłoby błędem. Firma, która ma uruchomić dla nas sklep internetowy bierze pod uwagę na stopień skomplikowania oprogramowania, do którego będzie musiała wdrożyć wykonany projekt graficzny.

Tagged , ,